19.04.2009

Dzisiaj wyznawcy prawosławia obchodzą Paschę. Wczoraj święcono w cerkwiach pokarmy – jajka, kulicz (rosyjską wielkanocną babę) i paschę (tradycyjną wielkanocną potrawę o kształcie piramidy, przygotowaną z białego sera utartego z masłem, śmietaną, żółtkami, cukrem i bakaliami). Zamiast paschy można też po prostu zjeść twaróg wymieszany ze śmietaną, bakaliami i cukrem lub miodem. Podczas naszego spaceru po Moskwie widziałyśmy z Moniką pod Cerkwią Chrystusa Zbawiciela olbrzymią kolejkę do sklepiku sprzedającego kulicz. W nocy z soboty na niedzielę odbywały się zaś nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni, w trakcie której wszyscy nieśli zapalone świeczki. Trwało to do wczesnych godzin porannych (w ogóle byłam zdziwiona, gdy się dowiedziałam, że msza w cerkwi trwa przeciętnie ok. trzech godzin). Rano w niedzielę wszyscy sobie składają życzenia mówiąc Христос воскресе („Chrystus zmartwychwstał”), na co odpowiada się „Zaprawdę zmartwychwstał”, po czym całuje się trzykrotnie w policzki.

Dzisiaj poszłyśmy z Moniką zwiedzić Kreml, czyli to co skrywa się za tymi niezmierzonymi czerwonymi murami, które widać na moich fotografiach. Kreml znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 1147 r. Jurij Dołgoruki wydał rozkaz zbudowania na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty – to był właśnie początek Kremla i samej Moskwy. Zdecydowałyśmy się na zwiedzenie świątyń – dostępnych dla turystów jest aż sześć – zostawiając sobie Arsenał na kiedy indziej. W jednej z cerkwi mieści się obecnie wystawa biżuterii z Indii pochodzącej z czasów dynastii Munghal. Oprócz tego zobaczyłyśmy największy na świecie dzwon Car Kołokoł z 1735 r. o wadze 200 ton i największą na świecie pod względem kalibru armatę Car Puszka z 1586 r. o wadze 40 ton.

Z innej beczki: wiecie, że matrioszki nie są tak tradycyjnym elementem rosyjskiej kultury ludowej, jakby się mogło wydawać? Mają niewiele ponad 100 lat i są wzorowane na japońskich lalkach. Nazwa matrioszka (матрёшка) jest zdrobnieniem od popularnego niegdyś rosyjskiego imienia ludowego Matriona (Матрёна).

Komentowanie zamknięte.